شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 16:46

دارک وب (Dark Web)، دیپ وب (Deep Web) و ارز های دیجیتال

 دیپ وب چیست؟

دیپ وب (Deep Web) که به نام های دیگر وب پنهان یا وب عمیق نیز شناخته می شود، در واقع بخشی از شبکه ی جهانی وب می باشد که موتورهای جستجوی استاندارد که ما از طریق آن ها در بستر اینترنت فعالیت کرده و با آن ها آشنایی داریم محتویات آن ها را نشان نداده و به دلایل مختلف در دسترس افراد نمی باشد.

به طور مثال تمامی اطلاعات غیر قابل رهگیری مربوط به وب سایت های ایمیل و دیتا بیس، بخشی از دیپ وب می باشند. اصطلاح دیپ وب (Deep Web) برای اولین بار در سال 1994 به کار برده شد که به وب سایت هایی اشاره می نمود که تا به حال توسط هیچ موتور جستجویی، ثبت نشده اند. اما در مقابل دیپ وب (Deep Web)، سرفیس وب (Surface Web) است که کاربران عادی می توانند به محتویات آن دسترسی داشته باشند. (مانند گوگل)

از موارد استفاده ی دیپ وب (Deep Web) می توان به بانکداری الکترونیکی و ایمیل اشاره کرد. علاوه بر این، شبکه های داخلی اداره جات، سازمان ها، دانشگاه ها و نیز برخی از پایگاه داده های تجاری، بخشی از Deep Web به شمار می آیند. اما موتورهای جستجو، چگونه از ظاهر شدن صفحات وب (منظور صفحات دیپ وب است) جلوگیری می نمایند؟ برای این منظور از روش های مختلفی استفاده می شود که برخی از آن ها عبارتند از: کد گذاری محتوا های غیر متنی، روش های تکنیکی، نیاز به ثبت نام (برای وب های خصوصی) ،محتوای اسکریپت شده و استفاده از آدرس سرور آنیون (Onion)

دیپ وب را به کوه یخ شناور تشبیه کرده اند که بیشتر آن زیر آب و غیر قابل مشاهده است. به گفته ی کارشناسان بر اساس تخمین های اولیه اندازه ی دیپ وب چیزی در حدود 400-550 برابر، بزرگتر از سرفیس وب بوده که همچنان در حال رشد است! بنابراین اندازه ی آن را نمی توان تعیین کرد.

دیپ وب

اما دارک وب (Dark Web) ، آن بخش از دیپ وب (Deep Web) است که اغلب برای مقاصد غیر قانونی مورد استفاده قرار گرفته و آی پی های (IP) مخفی سرور، وظیفه ی اجرای آن را بر عهده دارند. بنابراین دارک وب از دسترس عموم خارج بوده و تنها با روش ها خاصی قابل دسترسی است. در واقع به مجموعه سایت های غیر قانونی در دیپ وب، دارک وب می گویند که جهت دسترسی به این وب سایت ها به نرم افزار های مخصوصی نیاز است چرا که تمام اطلاعات این وب سایت ها توسط پسورد هایی محافظت می شوند. دارک وب توسط افراد نا شناسی چون هکرها، فروشندگان مواد مخدر، تروریست ها و دیگر افراد سودجویی مدیریت می شود که امکان رد یابی و شناسایی آن ها و نیز تمامی افرادی که پشت دارک وب هستند وجود نداشته و می توان گفت تقریبا غیر ممکن است.

موارد استفاده ی دارک وب (Dark Web)

 1. خرید مواد مخدر: تاجران مواد مخدر (و یا دیگر تاجران) می توانند بدون فاش شدن هویتشان به تبادل انواع مواد مخدر در این شبکه ی دیجیتالی بپردازند. در این میان می توان به درآمد 200 میلیون دلاری تاجران چینی در طول مدت 28 ماه اشاره داشت!!
 2. اسلحه، مهمات و مواد منفجره: اسلحه ها ( مانند کلت) و یا مواد منفجره (مانند  C4 ) بعد از خریداری از دارک وب، در بسته بندی های غیر قابل ردیابی (توسط اشعه X) ، در اسباب بازی ها، آلات موسیقی و یا وسایل الکترونیکی جا سازی شده و به دست مشتری می رسند.
 3. مدارک جعلی: از تمامی مدارک مهم مانند پاسپورت، گواهی نامه ی رانندگی، مدارک شهروندی، کارت شناسایی، مدارک دانشگاهی، مدارک مهاجرتی و نیز کارت شناسایی دیپلماتیک، می توان نسخه ی جعلی شان را تهیه نمود. (البته به کمک دارک وب)
 4.  از آنجاییکه که انواع ارزها در دارک وب در حال تبادل است، می توان از طریق این شبکهT ارزهای تقلبی را نیز تهیه نمود.
 5. قاتل (Hitman): شرکت های خصوصی وغیرقانونی دارک نت با استخدام قاتل، امکان انتقام جویی را (برای افراد که کینه ی شخصی دارند) فراهم کرده اند! البته این امکان در مورد به قتل رساندن سیاست مدارهای برتر همچون رئیس جمهورها، صدق نمی کند.
 6. اعضای بدن انسان: یکی دیگر از مواردی که در دارک وب به چشم می خورد، خرید و فروش اعضای بدن انسان می باشد. به عنوان مثال قیمت قلب چیزی در حدود 120/000 دلار می باشد.

دسترسی و ساختار دارک وب (Dark Web):

1-مرورگرهای نا شناس: تور(T-O-R) یا The Onion Router  سامانه ای است که به کمک نرم افزارها و سرورهای خود داده های کاربر مثل جایگاه و نشانی پروتکل اینترنت را مخفی نموده و در نتیجه امکان رد گیری و شنود داده های کاربر به دست دیگر افراد بسیار سخت خواهد شد. برای دانلود این مرور گر با توجه به وجود نسخه های جعلی متعدد آن، تنها باید به وب سایت رسمی آن  torproject.org مراجعه و به شکل رایگان دانلود و استفاده نمایید. درواقع با مرورگر شبکه ی تور می توان به دارک وب دستیابی پیدا کرد که این مرورگر، به هنگام بارگذاری صفحات برای مخفی کردن درخواست کاربر خود از 6000 سرور استفاده می کند که امکان رد یابی کاربر و درخواست آن توسط نهادهای دولتی نیز بسیار سخت و تقریبا محال خواهد بود. البته برای این منظور باید از VPN استفاده نمایید. در غیر این صورت امکان ردیابی شما برای کسی که زمان و علم کافی داشته باشد (همانند FBI) وجود دارد. وب سایت های این شبکه به جای com. پسوند onion. بوده که دسترسی به این وب سایت ها از طریق مرورگر تور امکان پذیر است. توجه داشته باشید که هیچ گاه از Tor  برای جستجو در گوگل استفاده نکنید.

مرور گر تور

2-موتور های جستجوی ناشناس: اواسط سال 2014، اولین موتور جستجوی ناشناس و توزیع شده ی دارک وب به نام Grams توسط یک هکر عرضه شد. Grams به کاربران خود امکان جستجوی مواد مخدر، اسلحه و حساب کاربران به سرقت رفته در وب سایت های پنهان را می دهد. به علاوه، این موتور جستجو مانند گوگل دارای گزینه ای تحت عنوان I’m Feeling Lucky جهت جستجو می باشد.

3-چت روم های پنهان: در فضای دارک وب چت روم هایی وجود دارد که از طریق آن می توان، تبهکارترین افراد را جهت انجام کارهای غیرقانونی یافت.

4-ویکی های جنایی: تمامی اقدامات نظیر مواد مخدر، هک ها، بازار های سیاه و..در دارک وب، به شکل ویکی طبقه بندی شده و در قسمت، توضیحاتی نیز وجود دارد.

دارک وب

استفاده از دارک وب

همان طور که پیش ترگفتیم، جهت ورود به دارک وب باید ابتدا از مرور گر TOR و VPN استفاده نماییم و سپس اقدامات امنیتی مختلفی نظیر بستن همه ی برنامه های غیرضروری (که از آن ها استفاده نمی کنید) ، پوشاندن وب کم (WebCam) ، نصب سیستم عامل تیلز (TAILS) جهت نا شناس ماندن، را انجام دهید. چرا که دارک وب محبوب هکر ها، مجرمان سایبری، سازندگان بد افزار ها و…است. علاوه بر آن باید دقت نمایید که دارک وب، نتیجه ی جستجوی شما را مانند گوگل فهرست نکرده و شما باید قبل از باز کردن مرورگر TOR ، بدانید دنبال چه می گردید و برای این منظور از وب سایت های راهنما و مرجع کمک بگیرید تا از جایی که هیچ وقت نمی خواسته اید آنجا باشید سر در نیاورید!

بیت کوین

خرید از دارک وب

جهت خرید از دارک وب تنها می توان از پول رمزنگاری شده، یعنی ارز دیجیتال استفاده کرد. با وجود آنکه بیشتر فروشندگان دارک وب، پرداخت از طریق کارت اعتباری را نیز می پذیرند، اما هیچ گاه نبایست خرید از کارت اعتباری و به طور کلی هر روش دیگری جز پرداخت با ارز دیجیتال استفاده نماید. چرا که امن ترین روش پرداخت استفاده از دارک وب می باشد. بنابراین استفاده از بیت کوین (Bitcoin) به عنوان برترین ارز دیجیتال روش مناسبی خواهد بود. البته باید در نظر داشت که استفاده از آن کمکی به ناشناس بودن فرد نمی کند چرا که استفاده از آدرس تکراری، گره های متصل شده، کوکی های قابل ردیابی و تجزیه و تحلیل بلاک چین (Blockchain) ، اطلاعات شخصی شما را در زمان معامله با بیت کوین، قابل ردیابی می سازد. برای حل این مشکل می توان از یک Bitcoin mixer استفاده نمود که توکن ها را غیر قابل ردیابی می کند. البته نا گفته نماند که استفاده از آن گران بوده و کاربر باید به آن اطمینان نماید. به علاوه می توان از پول های دیجیتالی (همچون Zcash وMonero  ) با امنیتی بالاتر نسبت به بیت کوین استفاده نمود.

نکات کلیدی به هنگام استفاده از دارک وب (Dark Web)

 1. هرگز ماکرو ها (Macros) و اسکریپت ها (Scripts) را فعال نکنید.
 2. هرگز از وبسایت های نا آشنا و مشکوک دانلود نکنید.
 3. هرگز برای خرید محصول و حتی کنجکای وارد دارک وب (Dark Web) نشوید، چرا که ورود به دارک وب غیر قانونی است. (بر خلاف دیپ وب)
 4. هرگز اقدام به خرید از دارک وب نکنید، چرا که با توجه به غیر قانونی بودن آن اگر حین خرید دستگیر شوید، عواقب بسیار سختی پیش رویتان خواهد بود به علاوه چون هیچ قانونی در دارک وب وجود ندارد احتمال پرداخت وجه محصول و عدم تحویل نیز وجود دارد!
 5. هرگز با کاربران دارک وب دوستی نکنید چرا که این دوستی ها، واقعی نبوده و اغلب کاربران ماموران پلیس با هدف شناسایی مجرمان می باشند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x