پنجشنبه , 30 دی 1400 - 5:26
رمزنگاری

ارز دیجیتال، ارز رمزنگاری شده آینده

بسیاری از معامله‌گران که از طریق دارایی سنتی به بازارهای رمزنگاری وارد می شوند، ممکن است مشتقات را به عنوان وسیله ای برای حدس و گمان قیمت و مصون سازی از نظر قیمت در نظر بگیرند.

در مورد مبادلات و ابزارها، گزینه های زیادی وجود دارد. با این حال، معامله‌گران باید قبل از رفتن در این بازار که به سرعت در حال رشد است، چند تفاوت اساسی بین معاملات آتی رمز ارز و معاملات آتی سنتی در نظر بگیرند.

معامله‌گرانی که از بازارهای سنتی وارد ارز رمزنگاری می شوند، با قراردادهای آتی با تاریخ انقضا مشخص عادت می کنند. اگرچه قراردادهای انقضا ثابت را می توان در بازارهای ارز های رمزنگاری یافت، اما بخش قابل توجهی از معاملات آتی رمزنگاری در قراردادهای دائمی است که به آنها معاملات دائمی نیز گفته می شود.

این تغییرات در قرارداد آتی، تاریخ پایان مشخصی ندارد، به این معنی که معامله‌گر می تواند یک موقعیت باز را برای مدت نامحدود حفظ کند. صرافی هایی که قراردادهای دائمی را ارائه می دهند از مکانیزمی به نام “نرخ تأمین مالی” استفاده می کنند تا به طور دوره ای اختلاف قیمت بین بازارهای قرارداد و قیمت های نقطه ای را متعادل کند.

اگر نرخ بودجه مثبت باشد، قیمت قرارداد دائمی بالاتر از نرخ spot است. برعکس، نرخ تأمین مالی منفی به این معنی است که موقعیت های شورت‌ هزینه بیشتری می پردازند.  در مقابل، مبادلات ارزهای رمزنگاری شده معمولاً به عنوان باغ های محصور شده عمل می کنند، به این معنی که انتقال قراردادهای مشتقه از طریق سیستم عامل غیرممکن است.

ارز دیجیتال

سیستم عامل های معاملاتی تنظیم شده و غیرقانونی

بیشتر معاملات آتی ارزهای رمزنگاری شده حدود 85 تا 90 درصد هنوز تنظیم نشده است. این وضعیت عمدتا به این دلیل به‌وجود آمده است که بازارهای آتی ارز های رمزنگاری شده در حالی که نهادهای نظارتی هنوز درگیر پرسش های اساسی تری در مورد وضعیت حقوقی دارایی های دیجیتالی بودند، ظهور کردند.

BitMEX با استفاده از قراردادهای حاشیه سکه و وثیقه راه را برای معاملات آتی ارزهای رمزنگاری شده هموار کرد. با این کار، شرکت از الزامات نظارتی مرتبط با رمپ های فیات اجتناب کرد. در حال حاضر حدود دوازده سیستم عامل عمده تجارت وجود دارد، اما فقط تعداد کمی از آنها وضعیت تنظیم شده ای را بدست آورده اند.

هر دو بورس کالا شیکاگو (CME) و Bakkt توسط کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات متحده (CFTC) تنظیم می شوند. در اروپا، Kraken Futures تحت مجوز تسهیلات تجارت چند جانبه که توسط سازمان رفتار مالی پادشاهی متحده (پادشاهی متحده) اعطا می شود، فعالیت می کند. در سوئیس، Vontobel و Leonteq قراردادهای آتی بیت کوین از طریق SIX Swiss Exchange ارائه می دهند.

وضعیت نظارتی ممکن است مانع از حضور بازرگانان در برخی کشورها در تجارت در اماکن غیرقانونی شود. این شرایط به ویژه در مورد ایالات متحده صادق است، جایی که مبادلات به این نکته توجه دارند که CFTC اکنون BitMEX را به دلیل نقض مقررات مبارزه با پولشویی و قانون رازداری بانک دنبال می کند.

با این حال، سیستم عامل های آتی رمزنگاری تنظیم شده توسط ایالات متحده، دامنه ابزارهای خود را فراتر از معاملات آتی Bitcoin (BTC) گسترش داده اند، به عنوان مثال، CME اخیراً فراتر از معاملات آتی بیت کوین و گزینه هایی برای ارائه معاملات آتی Ether (ETH) نیز منشعب شده است. علاوه بر این، Bakkt معاملات آینده و گزینه های ماهانه بیت کوین را ارائه می دهد.

سیستم عامل های غیرمجاز قراردادهای آتی و مبادله های همیشگی را در برابر طیف گسترده تری از آلتکوین ارائه می دهند، هرچند فقط به بازرگانان کشورهایی که اجازه فعالیت دارند، ارائه می دهند. در هر صورت، بیشترین نقدینگی حداقل در حال حاضر در معاملات آتی BTC و ETH متمرکز است.

مفاهیم عملیاتی

مناظر نظارتی متفاوت، همراه با نحوه مدیریت قراردادهای همیشگی، منجر به تفاوت های عملی بین معاملات آتی ارز رمزنگاری و آینده های سنتی می شود. از آنجا که سیستم تسویه حساب طرف مقابل مرکزی وجود ندارد، مبادلات خود را در معرض خطر بالایی قرار می دهند، به ویژه با توجه به اینکه بسیاری از آنها اهرم های بالایی را تا 125 برابر ارائه می دهند.

بنابراین، از دست دادن موقعیت هایی که به حاشیه نگهداری می رسند، منحل می شود. صرافی ها معمولاً هر گونه سود حاصل از تسویه ها را به صندوق بیمه هدایت می کنند، این صندوق برای محافظت از سود بازرگانان هنگامی که طرف مقابل آنها حاشیه کافی برای پوشش دادن به تجارت را ندارد، وجود دارد.

حضور و سلامت نسبی صندوق بیمه در هنگام استفاده از مبادله غیرقانونی یک امر مهم است. بدون صندوق، یا اگر صندوق برای تأمین خسارات ناشی از تسویه بیش از حد کم شود، معامله گران سودآور خطر این را دارند که موقعیت های خود را “بطور خودکار” کاهش دهند.

موانع کم برای ورود به بازار ارز دیجیتال

 یک معامله گر می تواند ظرف چند دقیقه حساب باز کند، مراحل “مشتری خود را بشناسید” ، واریز وجه را شروع کرده و تجارت خود را آغاز کند. در مقابل، موانع ورود به معاملات آتی قابل معامله در بورس به دلیل اندازه قرارداد موجود، که برای بازرگانان سازمانی در نظر گرفته شده، زیاد است.

این وضعیت در پیشنهادهای آتی رمزنگاری تنظیم شده نیز منعکس می شود. هر دو CME و Bakkt ، دو محل معاملات آتی رمزنگاری تنظیم شده، به ترتیب دارای اندازه قرارداد 5 BTC و 1 BTC هستند. با قیمت هایی که در حال حاضر بیش از 31000 دلار است، این قراردادها مشخصاً فقط برای کسانی که مایل به سرمایه گذاری قابل توجه هستند در نظر گرفته شده است.

با این حال، بلاکچین پتانسیل قابل توجهی برای تبدیل بازارهای آتی فراتر از ارز های رمزپایه از طریق رمزگذاری دارایی ارائه می دهد. فرض کنید یک قرارداد آتی برای Nasdaq-100 یا S&P 500 به عنوان یک توکن در دسترس قرار گرفته باشد. در این صورت، می توان آن را به صورت کسری معامله کرد، موانع ورود را کاهش داده و منابع جدید نقدینگی را به بازارهای سنتی وارد کرد.

چنین سناریویی ممکن است به نفع کسانی باشد که می خواهند تنوع ریزتری را به سبد سهام خود وارد کنند که در حال حاضر فقط از طریق قرارداد اختلاف (CFD) امکان پذیر است. در حالی که آنها نقشی مشابه در بازارهای مالی دارند ، CFD فقط از طریق کارگزاران در دسترس است که باعث کاهش شفافیت تاجر می شود.

همچنین نقدینگی موجود را در بازارهای گسترده تکه تکه می کند. علی رغم رشد سریع، بازارهای آتی ارزهای رمزنگاری شده هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارند. با رشد و توسعه بازارها، احتمالاً شاهد ظهور ابزارهای جدید و پیچیده تری به همراه محدودیت مرزهای بین مالی سنتی و دیجیتال خواهیم بود. علاوه بر این، به نظر می رسد با ورود وجوه بیشتر، وضعیت نظارتی همچنان در حال تکامل باشد. یک چیز مطمئناً است: معاملات آتی ارزهای رمزپایه آینده طولانی در پیش دارند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

ارز رمزنگاری

آیا راهی درست برای تنظیم ارز رمزنگاری وجود دارد؟

ارز رمزنگاری شده یک کلاس دارایی امیدوار کننده برای مردم و سرمایه گذاران است، اما …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x