پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 7:35
احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. این احساسات همیشه یک دارایی یا اصول اولیه پروژه را نشان نمی دهند اما می توانند به طور قابل توجهی بر قیمت تأثیر بگذارند.

تجزیه و تحلیل احساسات بازار نوعی تحقیق است که با استفاده از این اطلاعات سعی در پیش بینی حرکات قیمت دارد. با ردیابی پویایی بازار با نگرش های کلی شرکت کنندگان، می توانید میزان اعتیاد به مواد مخدره یا ترس پیرامون یک ارز رمزنگاری شده خاص را درک کنید.

معرفی

درست مانند سایر دارایی ها، قیمت ارز رمزنگاری شده با عرضه و تقاضای بازار ارتباط مستقیم دارد. این نیروهای بازار می توانند به دلایل مختلفی از جمله افکار عمومی، مطبوعات و رسانه های اجتماعی تغییر کنند.

بسیاری از معامله گران برای پیش بینی پتانسیل کوتاه مدت و میان مدت دارایی رمزنگاری، احساسات بازار را تجزیه و تحلیل می کنند. همراه با تجزیه و تحلیل فنی و بنیادی، بررسی احساسات بازار رمزنگاری می تواند افزودنی ارزشمند به جعبه ابزار یک معامله گر باشد.

احساسات در بازار چیست؟

احساسات بازار نگرش جمعی تجار و سرمایه گذاران نسبت به یک دارایی مالی یا بازار است. این مفهوم در همه بازارهای مالی از جمله ارزهای رمزپایه وجود دارد. احساسات بازار قدرت تأثیرگذاری بر چرخه های بازار را دارد.

هنوز هم احساسات مطلوب در بازار همیشه منجر به شرایط مثبت بازار نمی شود. گاهی اوقات، ممکن است احساس مثبت قبل از اصلاح بازار یا حتی یک بازار نزولی ظاهر شود.

معامله گران علاوه بر ارائه بینش در مورد تقاضای بازار، می توانند با تجزیه و تحلیل این احساسات روند بالقوه سودآوری را پیش بینی کنند. احساسات بازار همیشه اصول یک پروژه را در نظر نمی گیرند، اما ممکن است گاهی اوقات با هم مرتبط شوند.

بیایید Dogecoin را به عنوان مثال در نظر بگیریم. تقاضای Dogecoin در گاو نر، احتمالاً ناشی از هیاهوی رسانه های اجتماعی است (که منجر به احساسات مثبت در بازار شد). بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران Dogecoin را بدون در نظر گرفتن اهداف پروژه خریداری کردند، اما فقط به دلیل احساس بازار در حال حاضر. حتی گاهی اوقات یک توییت از چهره ای مانند ایلان ماسک برای ایجاد احساس مثبت یا منفی در بازار کافی است.

چرا تحلیل احساسات در بازار مهم است؟

تجزیه و تحلیل احساسات بازار بخشی اساسی از بسیاری از استراتژی های تجاری است. مانند تجزیه و تحلیل فنی یا بنیادی، معمولاً ایده خوبی است که با استفاده از مخلوطی از تمام اطلاعات موجود تصمیم گیری کنید.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل احساسات در بازار می تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید که با FOMO موجه هستید یا صرفاً نتیجه ذهنیت گله است. به طور کلی، ترکیب تجزیه و تحلیل فنی و بنیادی با مطالعات احساسات بازار به شما امکان می دهد:

1. از اقدام کوتاه و میان مدت قیمت بهتر ایده بگیرید.

2. کنترل بهتری در وضعیت احساسی خود ایجاد کنید.

3. فرصت های بالقوه سودآور را کشف کنید.

چگونه می توان تجزیه و تحلیل احساس بازار را انجام داد

برای درک احساسات بازار، باید نظرات، ایده های فعالان بازار را جمع آوری کنید. باز هم، اگرچه می تواند مفید باشد، اما شما نباید فقط به تجزیه و تحلیل احساسات بازار اعتماد کنید. شما ترجیح می دهید قبل از نتیجه گیری عملی، از اطلاعات جمع آوری شده همراه با دانش و تجربه موجود خود استفاده کنید.

برای دریافت احساس اولیه، ممکن است در جستجوی صفحات و کانال‌های مربوط به رسانه های اجتماعی باشید تا درک کنید که جامعه و سرمایه گذاران در مورد آن پروژه خاص چه احساسی دارند. شما همچنین می توانید به انجمن های رسمی، سرورهای Discord یا گروه های تلگرامی بپیوندید تا مستقیماً با تیم پروژه و اعضای انجمن صحبت کنید. اما مراقب باشید! کلاهبرداران زیادی در آن گروه ها وجود دارند. به افراد تصادفی اعتماد نکنید و اطمینان حاصل کنید که قبل از ریسک کردن، تحقیقات خود را انجام دهید.

کانال های اجتماعی فقط اولین قدم هستند. شما می توانید از روش های زیادی استفاده کنید تا نمای کلی از احساسات بازار را بدست آورید. علاوه بر نظارت بر کانال های اجتماعی (به ویژه توییتر، با توجه به محبوبیت آن در میان طرفداران ارزهای رمزپایه)، ممکن است.

موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. پیگیری موارد اجتماعی با ابزارهای نرم افزاری جمع آوری داده ها.

2. از طریق پورتال های رسانه ای و وبلاگ ها را در جریان آخرین اخبار صنعت قرار دهید. بلاگ Binance ، Binance News ، مجله Bitcoin ، CoinDesk و CoinTelegraph چند نمونه از این موارد هستند.

3. هشدارها را تنظیم کنید یا معاملات بزرگ انجام شده توسط نهنگ ها را ردیابی کنید. این حرکات به طور منظم توسط برخی از سرمایه گذاران رمزنگاری پیگیری می شود و گاهی ممکن است بر احساسات بازار تأثیر بگذارد. ربات های هشدار نهنگ رایگان را می توانید در تلگرام و توییتر پیدا کنید.

4. شاخص های احساس بازار و سیگنال های قیمت گذاری را در CoinMarketCap بررسی کنید. این شاخص ها طیف وسیعی از منابع مختلف را تجزیه و تحلیل می کنند و خلاصه ای از احساسات فعلی بازار را ارائه می دهند.

5- میزان اعتیاد به ارز رمزنگاری شده را با Google Trends اندازه گیری کنید. به عنوان مثال، حجم زیادی از جستجو برای چگونه به فروش رمزنگاری بپردازیم، می تواند احساس منفی بازار کند.

شاخص های احساس بازار

سرمایه گذاران می توانند برای درک ایده صعودی یا نزولی بازار یا دارایی، به شاخص های احساس بازار نگاه کنند. شاخص ها این احساسات را به صورت گرافیکی یا با نوعی مقیاس نشان می دهند. این ابزارها می توانند بخشی از کیت تجزیه و تحلیل احساسات شما را تشکیل دهند اما نباید فقط به آنها اعتماد کرد. برای داشتن دید متعادل تری از بازار، بهترین روش استفاده از چند شاخص است.

بیشتر شاخص های احساسات بازار بر روی بیت کوین (BTC) متمرکز هستند، اما شما همچنین می توانید شاخص های احساسات Ethereum (ETH) را پیدا کنید.

شاخص Bitcoin Crypto Fear & Greed شاید شناخته شده ترین شاخص احساس بازار رمزنگاری باشد. این شاخص با تجزیه و تحلیل پنج منبع اطلاعات مختلف: نوسانات، حجم بازار، رسانه های اجتماعی، تسلط و روندها، ترس یا طمع بازار بیت کوین را در مقیاس صفر تا 100 نشان می دهد.

شاخص Bull & Bear توسط Augmento یک شاخص احساس متفاوت است که در شبکه های اجتماعی تمرکز دارد. یک نرم افزار هوش مصنوعی (93) با استفاده از مکالمات در توییتر، Reddit و Bitcointalk 93 احساسات و موضوعات را تجزیه و تحلیل می کند. سازندگان همچنین روش شاخص خود را با ارزش داده های موجود در سال بازپرداخت می کنند. صفر در مقیاس فوق العاده نزولی و یک نفر بسیار صعودی است.

همه اش را بگذار کنار هم

تجزیه و تحلیل کانال های رسانه های اجتماعی، معیارهای متغییر و سایر شاخص های رمزنگاری می تواند بینشی در مورد یک سکه یا احساسات پروژه ارائه دهد. با درک بهتر نگرش های فعلی بازار، به احتمال زیاد تصمیمات معاملاتی یا سرمایه گذاری بهتری می گیرید.

برای کمک به حداکثر رساندن تأثیر تجزیه و تحلیل احساسات، معمولاً بهتر است آن را با موارد زیر ترکیب کنید:

تجزیه و تحلیل فنی : ممکن است به شما کمک کند در مورد اقدامات کوتاه مدت قیمت پیش بینی های بهتری داشته باشید.
تجزیه و تحلیل بنیادی : برای تعیین اینکه آیا اطلاعات بحث برانگیز مواجه است یا برای ارزیابی پتانسیل بلند مدت سکه.

کلام آخر

در حالی که بسیاری از معامله گران از تجزیه و تحلیل احساسات در بازارهای سرمایه گذاری استفاده می کنند، می تواند به ویژه در بازار ارزهای رمزپایه بسیار مفید باشد. از آنجا که صنعت بلاکچین و بازارهای رمزنگاری هنوز نسبتاً کوچک هستند، تصورات و احساسات عمومی می تواند باعث نوسانات قیمت ناپایدار شود.
با استفاده از روش های مورد بحث، می توانید احساسات بازار را درک کرده و (امیدوارم) گزینه های سرمایه گذاری بهتری داشته باشید. باز هم، اگر می خواهید با تحلیل احساسات بازار شروع کنید، می توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

ردیابی کانال های شبکه های اجتماعی و احساسات پیرامون یک پروژه.

به روز بودن در مورد آخرین اخبار صنعت و رویدادهای آینده.

استفاده از شاخص هایی که به شما کمک می کنند تا در مورد یک سکه خاص ایده بهتری از منافع عمومی کسب کنید.

تجزیه و تحلیل احساسات بازار تمایل به ارائه نتایج بهتر با تمرین و تجربه بیشتر دارد، اما ممکن است در برخی موارد کارساز نباشد. اطمینان حاصل کنید که قبل از معامله یا سرمایه گذاری دقت لازم را انجام دهید زیرا هر تصمیمی مقدار مشخصی از ریسک را شامل می شود.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

NFT

چند نکته ای که باید در مورد NFT بدانید

NFT ها موارد جمع آوری شده از توکن و کلکسیونی هستند که به دلیل منحصر …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x