پنجشنبه , 30 دی 1400 - 10:41
اتریوم (Ethereum) چیست؟

اتریوم (Ethereum) چیست؟

اتریوم دومین نسل از ارز های دیجیتال است که فضایی را برای مبادله ی مستقیم و بدون نیاز به اعتماد دارایی، عقد قرارداد و استفاده از خدمات بوجود آورد. اتریوم توسط یک نابغه ی  روسی به نام  ((ویتالیک بوترین)) ،در سال 2013، در سن 18 الی 19 سالگی خلق شد.

اتریوم(Ethereum)چیست؟

اتریوم (Ethereum) چیست؟

به زبانی ساده تر اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فن آوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر ساخته تا برنامه های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده کنند.برنامه هایی که تحت کنترل هیچ سازمان یا نهادی نبوده وانجام معاملات و تراکنش های مربوط به اتریوم، به طور مستقل از بانک ودیگر نهاد های پولی صورت می گیرد.طبق وب سایت رسمی اتریوم،احتمال هیچ گونه از کارافتادگی،تقلب،سانسور و یا دخالت شخص ثالث برای برنامه هایی که روی اتریوم انجام می شوند ، وجود ندارد.

تا قبل از کشف اتریوم، برنامه نویسان بلاک چین برای ساخت ارز دیجیتال خود، می بایست از ابتدا یک بلاک چین جداگانه ساخته در حالی که امروزه بلک چین اتریوم میزبان هزاران هزار توکن است.

توکن ها، ارزبرنامه های غیرمتمرکزی هستند که فاقد بلاک چین خصوصی بوده و از بلاک چین های دیگری چون اتریوم استفاده می کنند. در بلاک چین اتریوم، ماینر ها برای یک ارز دیجیتال رمز نگاری شده به اسم (اتر)، کار می کنند. اتر ارز دیجیتال تجاری و قابل حمل است که جهت پرداخت هزینه های  تراکنش نرم افزار مورد نظر، مورد استفاده ی توسعه دهندگان نرم افزار قرارمی گیرد.

با توجه به اینکه تمام بلاک چین ها توانایی پردازش کد را دارند، بیشترشان به شدت محدود هستند. اما بلاک چین اتریوم متفاوت است. به این معنی که به جای ارائه ی مجموعه ای از عملیات های محدود،  به توسعه دهندگان خود اجازه ی اجرای نرم افزار های خودکار بروی بلاک چین را داده است.

تفاوت های بیت کوین و اتریوم

تفاوت  های بیت کوین و اتریوم

آیا اتریوم مانند بیت کوین می ماند؟ پاسخ هم بله و هم خیر می باشد.اتریوم هم شبیه بیت  کوین می تواند در دسته ی ارز های دیجیتال طبقه بندی شود، مورد معامله قرار بگیرد و به عنوان روشی برای پرداخت استفاد شود. اتریوم نیز همچون بیت کوین دارای بلاک چین توزیع شده ی عمومی است .با وجود  تفاوت های فنی بسیاری که بین بیت کوین و اتریوم وجود دارد،اهداف و قابلیت ها مهمترین تفاوت بین آنها محسوب می شود.

بیت کوین ابتدا با هدف یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیر متمرکز به وجود آمد در حالی که اتریوم به دنبال حذف تمرکز از تمام فرایند ها بود. از طرفی بلاک چین بیت کوین برای رهگیری مالکیت پول دیجیتال(بیت کوین) استفاده می شود در حالی که بلاک چین اتریوم برای اجرای کد برنامه های غیر متمرکز طراحی شده است.

اتریوم هم مانند بیت کوین بر الگوریتم اجماع اثبات کار (Mining یا استخراج) است، با این تفاوت که قرار است به سمت اثبات سهام حرکت کند. در فرایند اثبات سهام، استخراج(Mining) صورت نگرفته و هر افراد با توجه به میزان دارایی خود در شبکه، به انجام تراکنش ها پرداخته و پاداش دریافت می نماید.

از طرفی تعداد واحد های بیت کوین محدود (21 میلیون واحد) می باشد. این در حالی است که هنوز سقف مشخصی برای اتریوم تعیین نشده، اما احتمال آن می رود که در آینده سقف تعداد کوین مشخص شود یا حداقل حدی برای تولید سالانه ی آن در نظر گرفته شود تا تورم آن کنتل شود. سرعت تراکنش های اتریوم نسبت به بیت کوین بیشتر و به مراتب کارمزد آن کمتر می باشد.

قرارداد هوشمند(Smart Contract) اتریوم چیست؟

در واقع قرارداد های هوشمند، انجام معاملات و فرایند ها را به شکلی کاملا تضمینی و بدون نیاز به حضور شخص ثالث، امکان پذیر ساخته اند.به طوری که این قرارداد ها به صورت خودکار،حاوی تمام اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد بوده و از طرفی  فعالیت و ثبت های قرارداد های هوشمند قابل پیگیری و غیر قابل بازگشت می باشد.در واقع آنچه که باعث تفاوت قرارداد معمولی و هوشمند می شود، وجود کد های کامپیوتری برای حل مشکل نیاز به اعتماد است. از این روی ویژگی اصلی یک قرار داد هوشمند، اجرای بدون نیاز به اعتماد آن است، این برنامه آنچه را که برایش برنامه ریزی شده، کاملا دقیق و در زمان مناسب انجام می دهد. (بدون تکیه بر افرادی که ممکن است عمدا یا سهوا دچار اشتباه شوند)

به بیانی ساده تر می توان قرارداد هوشمند را به عنوان دستگاه های فروش خودکار در نظر گرفت. به طوری که به هنگام خرید از این دستگاه ها، شما ابتدا پول خود را پرداخت کرده و سپس دستگاه پول را پردازش و جنس مورد نظر را تحویل می دهد. اگر از مسائل فنی فاکتور بگیریم، می توان گفت قرارداد های هوشمند نیز مشابه دستگاه های فروش خودکار، عمل می کنند.

به نحوی که ابتدا دارایی ها و شرایط قرارداد، کد گذاری شده و سپس در بلاک چین قرار می گیرد. این قرارداد که بین نود های پلتفرم توزیع و چندین بار کپی شده است، بعد از انجام پردازش، مطابق با شرایط انجام می شود. تفاوت ترکنش های  هوشمند بانکی با این قرارداد های هوشمند، در آن است که به طور مثال اگر بانک مرکزی قادر به جلوگیری از انجام یک تراکنش باشد، در قرارداد هوشمند هیچ شخص یا نهادی قادر به جلوگیری از اجرای آن نبوده و در صورت صحیح بودن مفاد قرارداد،به طور کاملا خود کاراجرا می شود.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
محمد

بهترین ارز دیجیتال بعد بیت کوین اتریوم هست
البته این نظر منه جایگاه سوم دوج کوین

1
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x