پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 9:25
اتریوم2

اتریوم 2 چیست و چرا مهم است ؟ تفاوت تفاوت Ethereum با Ethereum 2.0

اتریوم 2 یک ارتقاء طولانی مدت در شبکه Ethereum است که به طور کلی بهبود قابل توجهی در عملکرد و تجربه شبکه را نوید می‎دهد. برخی از جدیدترین موارد برجسته شامل تغییر در سیستم Proof of Stake (POS)، زنجیره ‎های خرد شده و زنجیره بلاکی جدید در هسته به نام Beacon chain است. انتظار می‌‎رود همه این ها و موارد دیگر از طریق یک نقشه راه با برنامه ریزی دقیق مرحله به مرحله طی شود.

اما این فقط نوک کوه یخ است. با توجه به اینکه Ethereum یکی از محبوبترین ارزهای رمزپایه روی کره زمین می‌‎باشد، جزئیات مهمی در مورد اینکه اتریوم 2 به طور واقعی چیست و چگونگی تاثیر آن بر دنیای ارز رمزنگاری شده همیشه برای افراد سوال است یا اصلا فهمیده نشده است. اما همانطور که می‎دانید هر چقدر با مسیر بیشتر آشنا شوید در انتخاب راه در سرمایه گذاری و دارایی بهتر عمل خواهید کرد. در ادامه سعی شده است که تا حدودی این جزئیات برای شما شرح داده شود.

اتریوم2

اتریوم

از زمان انتشار اتریوم، توسعه فناوری ‎های جدید به صورت برنامه غیر متمرکز Dapps و سایر بلاکچین ‎ها بسیار گسترش یافته است. مهم تر از همه بسیاری از این فناوری‎ ها با استفاده از شبکه اتریوم ساخته شده‎ اند. به برخی از بزرگترین پروژه‎ های نوآوری مالی غیر متمرکز دیفای فکر کنید، بخش قابل توجهی از این پروژه‎ ها بر روی شبکه اتریوم متولد شده و در حال اجرا هستند.

متاسفانه مسائل مقیاس پذیری از زمانی به بعد با شیوع محبوبیت شبکه غیر متمرکز شروع به ظهور کردند. با افزایش تعداد معاملات در شبکه اتریوم هزینه انجام این تراکنش ‎ها که با اصطلاحات سوختی به نام گاز پرداخت می‎شوند، نیز افزایش پیدا کرد. اگر قرار باشد که اتریوم بستری برای معرفی نسل بعدی اینترنت باشد، از نظر اقتصادی نیز باید معقول و منطقی باشد. در غیر این صورت استفاده در پلتفرم‎ های بزرگ برای همه گیر شدن آن کاری غیر منطقی و غیر عملی می‌‎شود.

این همان جایی است که Ethereum 2.0 وارد صحنه می‎شود.

اتریوم 2 ،  Ethereum 2.0

پیش بینی شده است که نسخه‎ های ETH 2.0 به شبکه Ethereum به طور عمده به مسئله مقیاس پذیری بپردازند. این پیشرفت‎ ها تضادی با نسخه موجود اتریوم ایجاد می‌‎کند که همه آنها از طریق نقشه راه با برنامه ریزی دقیق ارائه می‌شوند.

اتریوم 2 معروف به ETH 2 یا  Serenity جدیترین ارتقاء وعده داده شده برای شبکه اتریوم می‌‎باشد که همه انتظار اجرای آن را می‎کشند. یکی از بزرگترین وعده ‎های این شبکه این است که در میان سایر موارد قدرت بهبود بخشیدن به مقیاس پذیری شبکه را به همراه دارد. این فرایند از طریق اجرای بهبود در پیشرفت شبکه، سرعت، کارایی و مقیاس پذیری، بدون فدای امنیت و عدم تمرکز اتفاق می‎ افتد.

این نسخه از اتریوم همیشه در معرض مرحله چشم ‎انداز طولانی مدت قرار داشته است. اما حالا پس از انتظاری چند ساله در حال پخش و اجرا می‎ باشد. دلیل این انتظار طولانی مدت تنها یک چیز است، اینکه مقیاس گذاری برای یک بلاکچین به روشی امن و غیر متمرکز یک کار بسیار چالش برانگیز و دشوار است.

خوشبختانه حالا اتریوم 2 قصد دارد این مسئله را از طریق اجرای برخی از ویژگی‎ های بسیار مهم حل کند. این ویژگی‎ های جدید چندین جدید چندین تفاوت عمده را بین اتریومی که می‎شناسیم و اتریومی که باید انتظار آن را داشته باشیم ایجاد می‎کنند.

اتریوم2

تفاوت Ethereum با Ethereum 2.0

تفاوت بین اتریوم و اتریوم 2 در بیشترین اختلافات شامل استفاده از سازوکار اجماع اثبات سهام، زنجیره‎ های خرد شده و زنجیره ‎های مادر است.

  • اثبات سهام POS

اثبات سهام روش اتریوم و بسیاری دیگر از بلاکچین‎ ها برای حفظظ امنیت و بروزرسانی شبکه با پاداش دادن به ماینرها برای ایجاد و تایید بلاک های بلاکچین است. متاسفانه اثبات کار  POW مقیاس پذیر نیست زیرا با رشد بلاکچین به نسبت آن به مقدار بیشتری قدرت محاسباتی نیاز دارد.

POS یا اثبات سهام با جایگزینی قدرت محاسبه این مسئله را به راحتی حل می‎کند. در واقع تا زمانی که شما 32 ETH داشته باشید می‎توانید در سهام اتریوم شرکت کنید به این بهانه که شما واجد شرایط اعتباری می‎شوید و با تایید معاملات حقوق دریافت می‎کنید.

  • زنجیره‎ های خرد Sharding

هر کسی که قصد دارد به شبکه اتریوم دسترسی پیدا کند، باید این کار را از طریق یک گره انجام دهد. هر گره یک کپی از کل شبکه را در خود ذخیره می‎کند، به این معنی که گره از ابتدای وجود اتریوم باید هر معامله را بارگیری، محاسبه، ذخیره و پردازش کند. در حالی که شما به عنوان کاربر لزوما برای انجام هر معامله نباید گره ه‎ایی ایجاد کنید این امر سرعت همه چیز را کند می‎کند.

زنجیره ‎های Shard دقیقا مانند هر بلاکچین دیگری هستند. با این تفاوت که تنها شامل زیر مجموعه‎ های خاص یک بلاکچین کامل هستند. این تنها با مدیریت یک قطعه یا خرد کردن شبکه Ethereum به گره‎ ها کمک می‎کند. این امر باید باعث افزایش تراکنش و ظرفیت کلی اتریوم می شود.

  • The beacon chain

با به کار افتادن زنجیره ‎های خرد شده باید اطمینان حاصل شود که همه انها با یکدیگر هماهنگ هستند. زنجیره چراغ مرکزی است که با ارائه اجماع برای همه زنجیره ‎های خرد شده به طور موازی از آنها مراقبت می‎کند. زنجیره beacon یک بلاکچین کاملا جدید است که نقشی اساسی در اتریوم 2 دارد. بدون آن اشتراک اطلاعات بین خرده ریزها امکان پذیر نیست و مقیاس پذیری وجود نخواهد داشت. به همین دلیل گفته شده است که این اولین ویژگی به راه افتاده در جاده اتریوم 2 می‎باشد.

جاده راه اندازی Ethereum 2.0

عرضه اتریوم 2 به یک باره انجام نمی‎شود. این عرضه در سه مرحله صورت می‎گیرد. هر یک از این مرحله ‎ها ویژگی ه‎ایی را به شبکه اضافه خواهند کرد و اطمینان حاصل می‎کنند که اتریوم جدید با موفقیت در حال اجرا است.

  1. مرحله 0

مرحله اول یا phase 0 به انتشار شبکه فانوس دریایی اختصاص میابد زیرا از اهمیت ویژه‎ ای در عملکرد زنجیره‎ های خرد شده برخوردار می‎باشد. هنوز زنجیره‎ های خرد وجود نخواهند داشت اما زنجیره فانوس از طریق قرارداد سپرده ‎های یک طرفه پذیرش اعتبار سنج‎ ها را آغاز میکند.

توجه به این نکته ضروری است که تمام اعتبار سنجان ثبت شده که ‎ETH خود را به خطر اندازند تا زمانی اجرای کامل زنجیره‎ های خرد شده نمی‎توانند لغو شوند. این به این معناست که اتریوم اعتبار سنجان تا مرحله بعدی قفل خواهد شد.

  1. مرحله 1 / 1.5

این مرحله ترکیبی از دو فاز است. زنجیره‎ های خرد شده را معرفی می‎کند که به معتبران اجازه می‎دهد تا از طریق اثبات سهام بلاک هایی را در زنجیره بلاک ایجاد کنند. فاز 1.5 زمانی است که شبکه اصلی اتریوم رسما زنجیره ‎های خرد شده را معرفی کرده و انتقال از POW را به POS آغاز می‎کند.

  1. مرحله آخر یا 2

این مرحله نهایی خواهد بود. زمانی که خرده‎ های کامل تشکیل شده و به شبکه اتریوم می‎پیوندند. زنجیره ‎های خرد می‎توانند با قراردادهای هوشمند کار کنند و به توسعه دهندگان دپ و سایر فناوری‎ ها اجازه می‎دهد تا به صورت یکپارچه با اتریوم 2 ادغام شوند. انتظار می‎رود این مرحله از اواخر سال 2021 به اجرا دراید.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x