پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 16:27
تجزیه تحلیل

ابزار تجزیه و تحلیل بازار توسط سرمایه گذاران چیست؟

تجزیه و تحلیل (فنی) تکنیکال Technical که بیشتر با نمودار خوانی و اعداد و ارقام سروکار دارد و تحلیل (بنیادی) فاندامنتال Fundamental که بیشتر با بعد روانشناسی بازار را از روی اخبار و اطلاعات روز بررسی می نماید. هر دو روش مزایای بیشماری دارند که در این مقاله با روش‎ کاری آنها به طور کامل آشنا خواهید شد. تحلیل تکنیکال بیشتر در معاملات کوتاه مدت و تجارت مورد استفاده قرار می‎گیرد و روش فاندامنتال در سرمایه گذاری‎ های بلند مدت.

عمدتا برای انجام معاملات چه به صورت تجاری کوتاه مدت یا به صورت سرمایه گذاری طولانی مدت شما نیاز به ابزاری برای پیش بینی حرکات بازار و تصمیم گیری دارید. با این ابزارها شما می‎توانید خود را در معاملاتی پر سود دخیل کنید و از پتانسیل سرمایه گذاری بازار رمز ارزها استفاده کنید.

تجزیه تحلیل

 انواع معاملات توسط سرمایه گذاران

قبل از تمرکز بر روی معاملات که به دو روش اصلی انجام می شود لازم است نگاهی اجمالی به انواع معاملات موجود نیز بیاندازیم:

  • اسکالپینگ : اسکالپر فردی است که ممکن است در روز ده‎ ها یا صدها معامله انجام دهد و سعی دارد با بهره‎گیری از سود پیشنهادی، سود ناچیزی را از هر معامله به طور تدریجی استخراج کند.
  • مومنتوم : معاملات پر شتاب، در این نوع معاملات تاجران به دنبال سهام ‎هایی هستند که با حجم زیادی در یک جهت قابل توجه حرکت می‎کنند. این معامله گران سعی دارند تا حرکت مورد نظر معامله را به سود مورد نظرشان نزدیک و نزدیکتر کنند.
  • تکنیکال   : معامله گران فنی یا تکنیکال بر روی نمودارها و حرکت‎ها مختلف بازار تمرکز و آن‎ها را ترجمه کرده و بر آن اساس تجارت می‎کنند. آنها خطوط موجود در نمودار سفارشات یا شاخص را از نظر نشانه‎های همگرایی یا واگرایی تجزیه و تحلیل می‎کنند که ممکن است سیگنال‎های خرید یا فروش را به سادگی نشان دهند.
  • فاندامنتال : در تجارت به روش بنیادی یا فاندامنتال تاجران شرکت ‎ها را بر اساس تجزیه و تحلیل بنیادی، که شامل رویدادهای شرکت، به ویژه گزارش درآمد واقعی یا پیش بینی شده، روش‎ های تقسیم سهام، تجدید سازمان یا خریدها را بررسی می‎کنند و سپس معامله انجام می‎دهند.
  • سوئینگ : نوسان گیران معامله گرانی هستند که با نوسان بازار هماهنگ می‎شوند. این دسته از تاجران معامله گران اساسی هستند که بیش از یک روز موقعیت خود را حفظ می‎کنند. اکثر اصولگرایان واقعا در حال معاملات هستند زیرا تغییرات در مبانی شرکت ‎ها معمولا به چندین روز یا چندین هفته زمان نیاز دارد تا یک حرکت قیمتی کافی برای معامله‎ گران به کسب سود منطقی منجر شود.

تجزیه تحلیل

تجزیه تحلیل فنی یا تکنیکال چیست ؟

تجزیه تحلیل فنی یک رشته تجاری است که برای ارزیابی سرمایه گذاری و شناسایی فرصت‎ های معاملاتی از طریق تجزیه و تحلیل روند آماری جمع‎ اوری شده از فعالیت‎های تجاری مانند حرکت و حجم قیمت استفاده می‎شود.

بر خلاف تجزیه تحلیل بنیادی این تجزیه و تحلیل بر پایه مطالعات قیمت و حجم متمرکز می‎باشد. از ابزارهای تجزیه تحلیل فنی برای بررسی دقیق از روشهای تامین و تقاضا بر تغییرات قیمت، حجم و نوسانات ضمنی استفاده می‎شود.

تجزیه و تحلیل فنی اغلب برای تولید سیگنالهای تجارت کوتاه مدت مورد استفاده قرار میگیرد و از ابزارهای مختلف مانند نمودارها استفاده می‎کند. اما همچنین می‎تواند به بهبود ارزیابی قدرت یا ضعف یک امنیت نسبت به بازار گسترده‎تر نیز کمک کند. این دست اطلاعات به تحلیلگران کمک می‎کند تا بتوانند تخمین‎های کلی ارزیابی خود را بهبود ببخشند.

تجزیه تحلیل تکنیکال

تجزیه تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست ؟

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال روشی است که در آن معامله‎گر تمرکز خود را بر روی رویدادهای خاص شرکت می‎گذارد تا تعیین کند کدام سهام را بخرد یا چه زمانی آن را بخرد. معاملات این چنینی در زمینه مبانی بیشتر با معاملات بلند مدت در سرمایه گذاری ارتباط دارد تا تجارت کوتاه مدت. با این حال شواهد زیادی وجود دارد که تجارت با این روش در یک دوره کوتاه نیز می‎تواند سود قابل توجهی ایجاد کند.

تجزیه و تحلیل بنیادی بر اساس تاثیر اخبار یک کمپانی بر قیمت بازار می‎باشد. این عوامل شامل صورت های مالی از مدیریت عالی، حاشیه سود، اخبار به روز بازار رمزارزها، وقایع سیاسی و حتی بلایای طبیعی می‎باشد.

برای مثال اگر همین حالا شایعه‎ ای در بازار مبنی بر اینکه “به طور قطع قرار است بیت کوین به 100 هزار دلار برسد.” پخش شود در وهله اول برخی که استطاعت مالی دارند بیت کوین خواهند خرید و همین سبب رشد ارزش خواهد شد اما بسیاری دیگر که نمی‎توانند بیت کوین را تهیه کنند، به سرعت به بازار آلتکوین‎ ها سرازیر می‎شوند و با رشد بسیار زیاد آلتکوین‎ ها مواجه خواهیم شد. بنابراین همانطور که دیدید حتی یک شایعه کوچک می‎تواند بر احساسات جمعی بسیار تاثیر گذار باشد.

تجار تازه کار ممکن است سراغ انواع تجارت رفته و همه آن ‎ها را امتحان کنند اما در نهایت باید در یک جهت واحد در طوفان بازارها قرار بگیرند که با سبک و دانش و تجربه آنها مطابقت پیدا کرده باشد. آنها از هر راهی انگیزه بیشتری برای اختصاص دادن زمانی به تحقیقات، آموزش و تمرین بیشتر داشته باشند.

تجزیه تحلیل

تفاوت های کلیدی بین روش های فاندامنتال و تکنیکال

  • تحلیل بنیادی دوره ‎های طولانی‎ تری  نسبت به تحلیل تکنیکال را در نظر می‎گیرد. از این نظر احتمالا اکثر تحلیلگران بازار از تحلیل‎ های فاندامنتال برای معاملات بلندمدت استفاده می‎کنند. تجزیه و تحلیل تکنیکال برای نوسانگیری توسط معامله گران کوتاه مدت بسیار کارآمد است.
  • سرمایه گذاران معمولا از تحلیل بنیادی استفاده می‎کنند در حالی که تجار تجزیه تحلیل تکنیکال را ترجیح می‎دهند. مورد اول به سرمایه گذاران بهترین زمان یا اینکه اصلا باید دارایی را تهیه کنند یا نه و چه زمانی را باید صرف نگهداری آن کنند اطلاعات جامعی میدهد. در حالی که مورد دوم در ارتباط با سود سریع توصیه می‎کند.
  • تجزیه و تحلیل بنیادی ثابت می‎کند که دارایی فقط تحت تاثیر گذشته نیست. تجزیه و تحلیل فنی به طور معمول وقایع فعلی را در نظر نمی‎گیرد، بلکه نحوه رفتار دارایی در گذشته را بررسی می‎کند.
  • تجزیه و تحلیل فنی در تعیین زمان مناسب برای ورود و خروج از بازار تصمیم می‎گیرد. در حالی که تحلیل بنیادی ارزش ذاتی ارز را بررسی می‎کند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

استیبل کوین

استیبل کوین، با پشتیبانی فیات سفری به سمت ثبات، اعتماد

استیبل کوین با پشتیبانی فیات و دارایی های دیگر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x