پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 16:40
رمز ارز ایران

آیا پرداخت هزینه واردات از ارز رمزنگاری در ایران امکان پذیر است؟

بانک مرکزی ایران می گوید برای پرداخت هزینه واردات می توان از ارز رمزنگاری رسمی استخراج شده استفاده کرد. استفاده از ارزهای رمزنگاری شده می تواند توسط شرکت های ایرانی برای پرداخت هزینه واردات از جمله مواد اولیه و الکترونیک مورد استفاده قرار گیرد. یک استراتژی برای کاهش اثرات فلج کننده تحریم های اقتصادی.

ایران در حال بررسی استفاده بالقوه از ارز رمزپایه به عنوان ابزاری برای کاهش تأثیر مخرب تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط ایالات متحده است.

طبق گزارشی از منبع اخبار اقتصادی انگلیسی Financial Tribune، بانک مرکزی ایران یا CBI به بانک ها و فروشگاه های فارکس دارای مجوز اجازه می دهد تا از ارز رمزپایه برای پرداخت برای واردات استفاده کنند.

تحت چارچوب نظارتی، ارز رمزنگاری شده باید فقط از استخراج کنندگان مجاز رمزنگاری حاصل شود. این عملیات استخراج به طور رسمی توسط دولت ایران به عنوان یک فعالیت صنعتی مجاز است و مجریان را ملزم به دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت می کند.

ارز دیجیتال

Financial Tribune گزارش می دهد، دولت ایران مقرراتی را تصویب کرد که امکان استفاده قانونی رمزنگاری برای واردات را در اکتبر 2020 فراهم می کند، مشروط بر اینکه استخراج کنندگان سکه های خود را مستقیماً به CBI بفروشند. در واقع، به نظر می رسد چندین سال است که این استراتژی در دست ساخت بوده است، در حالی که گزارشی از مرکز تحقیقاتی مجلس شورای اسلامی در سال 2018 حاوی این است که:

“به گفته کارشناسان، یکی از راه های جلوگیری از اثرات مخرب تحریم های ناعادلانه، استفاده از ارزهای رمزپایه برای تجارت خارجی است.”

در ژانویه سال جاری، شهاب جوانمردی، عضو معدن و کشاورزی اتاق صنایع بازرگانی ایران، از دولت برای استفاده از ارز رمزنگاری شده برای کمک به مقابله با مشکلات تجاری در یک فضای سخت ژئوپلیتیکی حمایت کرد. ونزوئلا، کشور دیگر مورد تحریم های ایالات متحده، نمونه ای از تلاش برای استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین (BTC) به عنوان پرداخت برای واردات از ایران و ترکیه را ارائه می دهد.

 جوانمردی گفت:

“بازپرداخت درآمد حاصل از صادرات گاز و برق، تحت شرایط فعلی تحریم های ایالات متحده امکان پذیر نیست. دولت می تواند استفاده از مازاد برق تولیدی یا انرژی تولید شده توسط نیروگاه های کوچک را برای استخراج ارزهای رمزپایه و جبران منابع قفل شده ارتقا دهد.

جوانمردی پیشنهاد ایجاد یک بازار مرکزی، مشابه بازار ثانویه فارکس، که از طریق آن ارز رمزنگاری شده استخراج شده به طور رسمی به شرکت های ایرانی که می خواهند مواد، ماشین آلات و کالاهای دیگر را وارد کنند، فروخته شود.

ارز رمزنگاری

ساجد نیک پور، یکی از اعضای کمیسیون ICCIMA برای ارتقا صادرات غیرنفتی، گفته می شود که بخش خصوصی معتقد است سود ارز رمزپایه برای اقتصاد ایران در بخش تجارت صدق می کند و می تواند با امکان واردات مواد اولیه، تولید داخلی را تسهیل کند. نیک پور بر لزوم شفاف نگه داشتن چنین اقداماتی تأکید کرده است. همانطور که در سپتامبر 2020 گزارش شد، نمایندگان بخش خصوصی همچنین از CBI درخواست کرده اند که استفاده از بیت کوین برای پرداخت واردات خودرو در جزیره کیش را تأیید کند.

علی‌رغم تشویق مقامات، صنعت معدن رمزنگاری ایران چند سال آشفته داشته است. مزارع غیرقانونی به طور دسته جمعی تعطیل شده اند و مقامات محلی هجوم آوردند كه بخش معدن را به دلیل قطع برق در ماه ژانویه سال جاری سرزنش كنند، كه در آن زمان كارشناسان آن را به عنوان استراتژی نادرست  ارزیابی كردند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x