پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 9:50
دلیل سرمایه گذاری در طلا

آیا سرمایه گذاری در طلا مناسب است؟

طلا به دلیل ارزش و تاریخ غنی که در طول هزاران سال در فرهنگ ها راه یافته است، در سراسر جهان مورد احترام قرار گرفته است. سکه های حاوی طلا در حدود 800 سال قبل از میلاد مسیح ظاهر شدند و اولین سکه های Gold خالص در حین مهار کرزوس پادشاه لیدیا حدود 300 سال بعد ضرب شدند.
در طول قرن ها، مردم به دلایل مختلف همچنان به نگه داشتن طلا ادامه داده اند. جوامع و اکنون اقتصادها برای Gold ارزش قائل شده اند. این فلز گرانبها که وقتی دیگر ارزها کار نمی کند، به آن روی می آوریم،  همیشه ارزش بیمه ای در برابر شرایط سخت را دارد. دراین مقاله دلایل مختلفی برای نگهداری Gold، برای شما ذکر شده است.

کاهش قیمت طلا

تاریخچه ارزش طلا

بر خلاف ارز کاغذی، سکه ها یا دارایی های دیگر از جنس طلا در تمام زمان، ارزش خود را حفظ کرده است. مردم Gold را راهی برای انتقال و حفظ ثروت خود از نسلی به نسل دیگر می دانند. از زمان های بسیار قدیم، مردم به ویژگی های منحصر به فرد این فلز گرانبها اهمیت می دادند. طلا خورده نمی شود و می تواند در شعله مشترک ذوب شود، کار با آن به راحتی و به عنوان سکه مهر می شود. علاوه بر این، Gold برخلاف سایر عناصر، رنگ منحصر به فرد و زیبایی دارد. اتم های Gold سنگین تر هستند و الکترون ها با سرعت بیشتری حرکت می کنند و جذب مقداری نور را ایجاد می کنند.

ضعف دلار آمریکا

اگرچه دلار آمریکا یکی از مهمترین ارزهای ذخیره ای جهان است، اما هنگامی که ارزش دلار در مقایسه با سایر ارزها مانند سال های 1998 تا 2008 کاهش می یابد، این امر اغلب مردم را وادار می کند که به سمت امنیت طلا بروند، همین موضوع باعث افزایش قیمت طلا می شود. قیمت Gold بین سال های 1998 و 2008 تقریبا سه برابر شد و در اوایل سال 2008 به نقطه عیار 1000 دلار در هر اونس رسید و بین سال های 2008 و 2012 تقریبا دو برابر شد و به مرز 1800 – 1900 دلار رسید. کاهش دلار آمریکا به دلایلی از جمله بودجه کلان کشور و کسری تجاری و افزایش زیاد در حجم پول رخ داده است.

طلا در برابر دلار

پرچین تورم طلا

طلا در طول تاریخ یک محافظ عالی در برابر تورم بوده است، زیرا با افزایش هزینه زندگی قیمت آن گران می شود. طی 50 سال گذشته سرمایه گذاران شاهد افزایش قیمت طلا و سقوط بورس در طول سال ها با تورم بالا بوده اند. زیرا وقتی ارز فیات قدرت خرید خود را در اثر تورم از دست می دهد، Gold تمایل به قیمت گذاری در این واحدهای ارزی را دارد. علاوه بر این، Gold به عنوان ذخیره ارزش خوبی دارد بنابراین ممکن است مردم تشویق به خرید طلا شوند وقتی که معتقدند ارزش پول محلی آنها از دست می رود.

حفاظت از تورم با کمک طلا

تورم به عنوان دوره ای تعریف می شود که در آن ارزش پول کاهش می یابد، زمانی که فعالیت تجاری کاهش و اقتصاد تحت فشار بدهی های بیش از حد قرار می گیرد، که از زمان رکود بزرگ دهه 1930 تاکنون در سطح جهانی مشاهده نشده است.
در دوران رکود اقتصادی، قدرت خرید نسبی Gold افزایش یافت در حالی که قیمت های دیگر به شدت کاهش یافت. این به این دلیل است که مردم تصمیم گرفتند پول نقد را احتکار کنند و در آن زمان امن ترین مکان برای نگهداری پول نقد Gold و سکه طلا بود.

طلا در برابر دلار

عدم قطعیت ژئوپلیتیک

Gold نه تنها در زمان عدم اطمینان مالی، بلکه در زمان عدم اطمینان از نظر ژئوپلیتیک ارزش خود را حفظ می کند. این ماده اغلب “کالای بحرانی” نامیده می شود، زیرا وقتی تنش های جهانی افزایش می یابد مردم به امنیت نسبی آن فرار می کنند. در چنین مواقعی، اغلب از سایر سرمایه گذاری ها بهتر عمل می کند. به عنوان مثال، قیمت طلا امسال در پاسخ به بحران رخ داده در اتحادیه اروپا برخی از تغییرات عمده قیمت را تجربه کرده است. وقتی اعتماد به دولت کم است قیمت آن بیشترین افزایش را دارد.

محدودیت های تامین

بیشتر عرضه طلا در بازار از دهه 1990 به این سو ناشی از فروش شمش Gold از خزانه بانک های مرکزی جهانی است. این فروش توسط بانک های مرکزی جهانی در سال 2008 بسیار کند شده است. در همان زمان، تولید Gold جدید از معادن از سال 2000 رو به کاهش بوده است. براساس خبرگزاری رسمی Bullion Vault، تولید سالانه استخراج طلا از 2573 متریک تن در سال 2000 به 2444 متریک تن کاهش یافت. از سال 2007 تولید معدن جدید از 5 تا 10 سال طول می کشد. به عنوان یک قاعده کلی، کاهش عرضه طلا، قیمت Gold را افزایش می دهد.

تقاضای در حال رشد بازار طلا

در سال های گذشته، افزایش ثروت در اقتصادهای نوظهور بازار تقاضا برای طلا را افزایش داده است. در بسیاری از این کشورها، Gold با فرهنگ در هم آمیخته است. هند یکی از کشورهایی است که مصرف کننده طلا بسیار زیادی در جهان دارد. به همین ترتیب، فصل عروسی هند در ماه اکتبر به طور سنتی زمانی از سال است که بیشترین تقاضای جهانی برای طلا را شاهد است. از این جهت، قیمت Gold ، همیشه رو به افزایش است.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

استیبل کوین

استیبل کوین، با پشتیبانی فیات سفری به سمت ثبات، اعتماد

استیبل کوین با پشتیبانی فیات و دارایی های دیگر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x