شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 14:27
ارز رمزنگاری

آیا راهی درست برای تنظیم ارز رمزنگاری وجود دارد؟

ارز رمزنگاری شده یک کلاس دارایی امیدوار کننده برای مردم و سرمایه گذاران است، اما عدم تنظیم مناسب باعث کاهش سرعت نوآوری آن می شود.

به همین ترتیب، به طور فزاینده ای در رادار تنظیم کننده های قانون در سراسر جهان، به ویژه در ایالات متحده است. چگونه این صنعت می تواند ثبات و حمایت از سرمایه گذاران را از یک سو با ترویج و حمایت از نوآوری از سوی دیگر متعادل کند؟

سه راه برای تنظیم ارز رمزنگاری وجود دارد

1) اولین مورد این است که تنظیم نشود، اما با توجه به رشد باورنکردنی و همپوشانی فزاینده با بازارهای مالی سنتی، بعید به نظر می رسد که تنظیم کنندگان این مسیر را پایدار بدانند.

2)گزینه دیگر تنظیم صنعت از بالا، بدون تعامل عمیق یا مشاوره شرکت های حسن نیت در فضای رمزنگاری است. این روش می تواند خطرناک باشد و می تواند نوآوری مالی قدرتمند بلاکچین را که می تواند برای همیشه مهار شود، قربانی کند.

3)سومین مورد و به اعتقاد ما تنها گزینه واقعاً مناسب مقرراتی است كه شامل مشاركت مداوم با خود صنعت باشد. بسیاری از افراد در صنعت رمزنگاری از قبل این نوع مقررات فعال، مبتنی بر نوآوری را چیزی می دانند که صنعت را بسیار پیشرفت می دهد.

بیت کوین

تنظیم بیت کوین در متن تاریخی

بیت کوین (BTC) بیش از یک دهه پیش به عنوان اعتراض مسالمت آمیز علیه سیاست پولی گسترده بحران بزرگ مالی سال 2008 متولد شد. آنچه که به عنوان یک صنعت محلی برای، آزادیخواهان کاملاً صریح، است. افرادی است که مایل به خرید راحت تر  هستند و به طور ناشناس با 46 میلیون آمریکایی صاحب بیت کوین به تجارتی آشنا تبدیل شده است.

مقیاس گسترده رمزنگاری به عنوان یک کلاس دارایی، با بالاترین ارزش بازار 2 تریلیون دلار در شمال، آن را در معرض دید هر قانونگذار و سازمان تنظیم مقررات در جهان قرار می دهد. انتظار اینکه رمزنگاری به روشی بدون نظارت از سال‌های اولیه خود به پیش برود، غیر واقعی است. کلاس‌های اصلی دارایی نمی توانند مورد توجه قرار بگیرند، و هجوم سرمایه گذاران جدید نیاز به محافظت دارد.

 اگر تاریخچه راهنما باشد، اغلب مقررات مربوط به مشاغل نوآور توسط قانون گذاران وضع می شود که کاملاً قابل درک است، جزئیات پیچیده فرآیندهای بومی صنعت را ندارند و تجربه عملی کمی دارند یا هیچ تجربه عملی ندارند. این شکاف بین مبتکران و تنظیم کنندگان ده ها سال پیش با گسترش  شرکت های مستقر در اینترنت ایجاد شده و بارها منجر به ایجاد قوانین غیرضروری سنگین شده که برای تأمین هدف مورد نظر آنها کار چندانی انجام نمی دهد.

این گزینه هیچ منفعتی برای حوزه های قضایی پیشرفته ندارد زیرا شرکت‌های زیرک معمولاً به دنبال پناهگاه های مالیاتی با نظارتی اندک و قوانین شل هستند که در نهایت به خزانه دولت برخورد می کند، به ویژه در جوامع تنظیم شده از راه دور پس از COVID-19. واقعیت این است: قانون از نوآوری عقب است که با سرعت قابل توجهی اتفاق می افتد.

وقتی فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) را در نظر بگیریم، مسئله حتی پیچیده تر می شود. این راه حل ها که به طور عامیانه به عنوان “غیر متعارف” یا “غیرمستقیم” نامیده می شوند به این معنی که یک واسطه شخص ثالث متمرکز وجود ندارد، اما واسطه خود نرم افزار است  هنگام اجرای آنها در قوانین موجود، به ویژه در واسطه گری مالی، و قوانین اوراق بهادار چالش هایی وجود دارد.

CeFi به عنوان پلی بین DeFi و مقررات

برای مثال DeFi، اگرچه چالش های نظارتی جدیدی را به همراه دارد، شرکت‌های مالی متمرکز (CeFi) می توانند راه حل موقت باشند، به عنوان پلی بین بخش مالی سنتی و چارچوب نظارتی که آنها را از یک سو و فضای مالی غیرمتمرکز را از طرف دیگر محصور می کند. این شرکت ها از نظر زیرساخت ها و همچنین نیازهای کاربران خود، به خوبی این بخش را درک می کنند.

تا زمانی که به این نتیجه برسیم که چارچوب نظارتی فعلی برای شرکت‌های بلاکچین اعمال نمی شود یا این بخش قانون خاصی را تصویب نمی کند، مشاغل CeFi در یک جنگ صلیبی کسب مجوز بوده اند که در نهایت تعداد قابل توجهی از مجوزها از تنظیم کنندگان در سراسر جهان با مجوزهای بیشتری در انتظار است. این بدان معنی است که آنها کاملاً آماده هستند تا به پروژه های DeFi اجازه دهند تا زیرساخت های ما را جبران کنند، زیرا آنها تازه شروع به بررسی تخصیص بودجه برای هزینه های حقوقی و لابی ها کرده اند.

همچنین، آنها می توانند به روش‌های تاسیس شده مشتری خود را بشناسند (KYC) / مبارزه با پولشویی (AML) که توسط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) مقرر شده است. به کاربران خود به روشی سازگار با قوانین موجود است. ارز رمزنگاری فرار است.

بله، بیت کوین در مدت 12 ماه می تواند 15 برابر شود، اما همچنین می تواند در عرض چند ساعت 30٪ اصلاح شود. چنین اصلاحات سریع در هر چرخه گاو نر رخ دهد. همانطور که در مارس 2020 نشان داد، چنین اتفاقی می افتد.

تصحیح جدیدترین مورد در ماه می، گرچه چندان شدید نبود، اما از اهمیت زیادی برخوردار بود زیرا انعطاف پذیری چشمگیر فضای DeFi را نشان می داد. تعداد زیادی تسویه وجود داشت، با این حال پروتکل ها در جای خود ایستادند. (در بیشتر موارد) و حتی همانطور که بیت کوین 35٪ و اتر (ETH) نزدیک به 40٪ سقوط کردند، معاملات آتی با عقب ماندگی شدید معامله شدند و نوسانات ضمنی گزینه ها را همانطور که طراحی شده بود، انجام دادند.

همچنین لازم به ذکر است که علی رغم اصلاحات ماه می، بیت کوین در سال 2021 با 27.26 درصد رشد روبرو شده و طی 12 ماه گذشته 284.58 درصد رشد داشته است. در همین حال، S&P 500 نسبت به سال گذشته 11.95٪ و در سال گذشته 34.63٪ افزوده شده است. طلا برای سال مسطح است و در 12 ماه گذشته 11 درصد رشد داشته است. به طور خلاصه، بسیاری از نگرانی های نوسانات در مورد بیت کوین مربوط به مقیاس زمانی فرد است.

در این چارچوب کلی نوسان، یک جنبه وجود دارد که باید بیشتر مورد بحث قرار گیرد: اهرم نیرو. بیت کوین به عنوان بهترین دارایی دهه گذشته، از بسیاری جنبه ها منحصر به فرد است و سرمایه گذاری به یک طرز فکر خاص و افق زمانی مناسب نیاز دارد. تجارت روزانه هر دارایی اما حتی بیشتر از آن، ارزهای رمزپایه بلیط یک طرفه برای از بین بردن حساب معاملاتی شما است.

بیت کوین و سایر دارایی های ارز رمزنگاری شده، افزودنی بسیار خوبی برای هر نمونه کار متنوعی است و باید برای مدت زمان طولانی خریداری و نگهداری شود که در طول آن، تاریخ نشان داده است، بیت کوین از هر دارایی دیگری بهتر بوده است.

استفاده از اهرم در فضای رمزنگاری مکانی منطقی برای نظارت قانونگذاران در هنگام تجزیه و تحلیل افرادی است که بر حمایت از سرمایه گذاران متمرکز هستند. هدف مشروع از حمایت سرمایه گذاران در صنایع نوپا یک اقدام متعادل کننده دشوار است. اما عکس این نیز صادق است: “نوآوری” را نمی توان بهانه ای برای رفتار خشونت آمیز دانست.

بیت کوینbitcoin

ارز رمزنگاری و پولشویی

هر ارز رایج پذیرفته شده مستعد پولشویی است و واقعیت این است که سیستم مالی فعلی و دلار آمریکا وسیله ترجیحی برای اهداف غیرقانونی هستند. این فقط در مورد خود مبادله نیست. آیا پاداش کمک به امور مالی فعالیت های غیرقانونی بیش از پیامدهای آن است؟ فقط در موتور جستجوی خود نام یک بانک بزرگ به همراه پولشویی را تایپ کنید و خواهید دید که این مشکل تا چه اندازه بزرگ است. سپس سعی کنید دریابید که چند مورد از شکایات مدنی در برابر کیفری بوده است و چند درصد آنها با حل و فصل “بدون پذیرش جرم” مقصر بوده اند.

هیچ داده ای برای حمایت از اینکه بیت کوین نقش معنی داری در صحنه پولشویی فرا ملی دارد، وجود ندارد. رمزنگاری نیز به همان اندازه که ممکن است مردم فکر کنند ناشناس است. این واقعیت که ممکن است از یک سیستم سو استفاده شود، به معنای غیرقانونی بودن سیستم نیست.

نکته مهم دیگری در مورد نگرانی های مربوط به پولشویی وجود دارد. ما برای ردیابی ریشه های ارزهای رمزپایه و نشان دادن جریان دقیق وجوه، از ابزارهای بسیاری مانند الگوریتم های پیچیده Chainalysis ، CypherTrace و Coinfirm استفاده می کنیم. این به ما اجازه می دهد تا در مورد وضعیت یک سپرده رمزنگاری خاص نتیجه گیری نهایی کنیم و از روش AML مبتنی بر ریسک FATF استفاده کنیم. مطمئناً، ابزارهای مبهم و تکنیک های زنجیره ای وجود دارد که ردیابی را دشوارتر می کند، اما چیزی بیشتر از آنچه در بخش بانکی وجود دارد، انتقال مرزی، حوزه های خارج از مرز و غیره

چرا باید از رمزنگاری محافظت کرد؟

در بازارهای رمزنگاری، تنظیم کننده ها چیزی کاملاً منحصر به فرد دارند. بازار ارز رمزنگاری شده تنها بازار آزاد است، جایی که هیچ بانک مرکزی برای مشارکت در سیاست های مداخله جویی، کنترل نرخ بهره و حجم پول وجود ندارد. هیچ جایگاهی برای بانک فدرال وجود ندارد، هیچ تیم محافظتی، و هیچ گونه کمک مالی وجود ندارد.

در رمزنگاری، نیروهای بازار عرضه و تقاضا و اهرم ها بدون نظارت بازی می کنند. گرچه این می تواند در بعضی مواقع چشمگیر باشد، اما به ضد انعطاف پذیری فضا می افزاید و باعث می شود سریع با شرایط جدید سازگار شود. اگرچه برای سرمایه گذاران تازه کار معمولاً با اهرم فشار وارد می شوند، دردناک است.

این بدان معناست که ارز رمزنگاری نمی تواند یک خطر سیستماتیک باشد که این یک امتیاز خالص برای پیشرفت نوآوری است. سهام در نیمه بهتر دهه گذشته در یک حالت حباب زا قرار داشته است. نسبت نرمال قیمت و درآمد تسلا 676.35 است.

آینده تنظیم ارز رمزنگاری

شکی نیست که گوگل، آمازون، فیسبوک یا اپل از فضای رمزنگاری خارج می شوند. اما برای اینکه بازار رمزنگاری بتواند از سرمایه فعلی خود یعنی 2 تریلیون دلار باقی بماند و از آن پیشی بگیرد، باید مسیر خود را برای رسیدن به بلوغ ادامه دهد. این امر به پایداری، نوآوری، امنیت وجوه ، حمایت از مصرف کننده، اقدامات صحیح AML و در نهایت درآمد بیشتر برای حوزه های قضایی که تصمیم می گیرند رمزنگاری را بپذیرند، منجر خواهد شد.

منبع: https://bit.ly/3iCe9U1

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

استیبل کوین

استیبل کوین، با پشتیبانی فیات سفری به سمت ثبات، اعتماد

استیبل کوین با پشتیبانی فیات و دارایی های دیگر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x