سه شنبه , 30 دی 1399 - 18:55
امنیت بیت کوین

آیا بیت کوین امن است؟

حتما تا به امروز شنیدید که شبکه بیت کوین بسیار امن است و هیچ شخصی توانایی ردیابی این شبکه و تراکنش های آن را ندارد. در این مقاله به شما خواهیم گفت که آیا تراکنش های بیت کوین قابل ردیابی است یا خیر.

هدف ساتوشی، مطمئنا ایجاد یک پلتفرم برای قاچاق انسان، فروش مواد مخدر و… نبوده است و بلکه قصد داشته است تا شخص سوم (مانند بانک و یا دیگر اشخاص حقیقی-حقوقی) را در میان معاملات حذف کند. احساسات ضد استقرار و ضد دولت به اوایل کریپتو دامن زد. بیش از یک دهه بعد، کریپتو به آرامی از روزهای آغازین خود دور می شود و به یک سیستم سازمان یافته تر می رسد که کم کم، افراد بیشتری از آن استفاده می کنند.

Crypto همچنین توانسته است توجه بی نظیر افراد مختلف را به خود جلب کند. با واکنش هایی از ممنوعیت کامل معاملات کریپتو گرفته تا زیر سوال بردن مقامات از نقش کلی مقررات، ارزهای رمزپایه باعث خرابی سیاستگذاری در همه جا شده اند.

تکنولوژی بلاک چین

تاکنون، تنظیم کنندگان بیشتر توجه خود را به موقعیت یابی دارایی های دیجیتالی در مقررات مالی متوجه کرده اند. با این حال، متخصصان سایر حوزه های حقوقی علاقه به ارزهای رمزپایه و فناوری را شروع کرده اند. مفاهیمی مانند هویت دیجیتال غیرمتمرکز و ذخیره سازی ایمن داده ها در این زنجیره به عنوان مقدمه ای برای فناوری بلاک چین برای بسیاری از مسئولین، به خوبی عمل کرده است.

مقدمه ای که قول دیگری را نیز با خود به همراه آورده است معاملات خصوصی در بلاکچین است. همانطور که در وایت پیپر بیت کوین آمده است، حریم خصوصی از دیدگاه Satoshi در مورد ارز الکترونیکی کاملا همتا به همتا است و از اهمیت بالایی برخوردار است. این وعده هم در استفاده از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت به ظاهر غیر قابل ردیابی و هم در ظهور بسیاری از پروژه های بلاک چین تاثیرگذار بود. با این حال، ثابت شده است که نه تنها بسیار اغراق آمیز است بلکه کاملا غیر واقعی است و نهادهای نظارتی و مقامات را در موقعیت ناراحت کننده ای مجبور می کند که بفهمند در مورد آن چه باید بکنند و چه تصمیمی بگیرند.معامله ی بیت کوین

مغالطه معاملات کریپتو خصوصی

راه حل ارائه شده در وایت پیپر بیت کوین این بود که با ناشناس ماندن کلیدهای عمومی، معاملات همچنان قابل مشاهده خواهند بود، اما بدون شناسایی طرفین است. این وعده ناشناس ماندن منجر به سطح خاصی از راحتی در میان افرادی می شود که روی این زنجیره معامله می کنند. این احساس امنیت با استفاده گسترده تر از بیت کوین برای معاملات در دارک وب به اوج خود رسید. این عمل سرانجام منجر به بازداشت ها و احکام برجسته ای از جمله زندانیان بنیانگذار Silk Road شد. با درگیر شدن بیشتر پلیس، جامعه کریپتو شروع به دیدن شکاف های ناشناس بودن کریپتو کرد.

معنی گمنامی در میان ابزارهای تجزیه و تحلیل بلاک چین بیشتر در معرض تهدید است. بازار نرم افزارها بزرگتر می شوند و محصولات با جزئیات بیشتری ارائه می شوند. حتی به اصطلاح شبکه های حریم خصوصی نیز توسط تجزیه و تحلیل روزافزون پیشرفته قابلیت های خدماتی مانند Chainalysis در امان نمانده اند. با این وجود، برخی از کاربران کریپتو هنوز معاملات خود را غیرقابل ردیابی و اقدامات خود را در این زنجیره خصوصی می دانند، که این فرضیه کاملا اشتباه است.

محافظت از داده در خارج از زنجیره بیت کوین و بلاک‌چین

کاربران رمز ارز تنها افرادی نبودند که از حریم خصوصی و محافظت از داده در ذهن خود برخوردار بودند. بلکه این اشخاص می خواستند تا به دنبال راهی باشند تا از مالیات، معاف شوند و یا تراکنش های آن ها توسط دولت و یا دیگر افراد متخصص، رصد نشود.

پس از سالها بحث و مذاکره، آیین نامه عمومی حفاظت از داده ها یا GDPR به وجود آمد. از زمان تصویب کامل در سال 2018، GDPR در بسیاری از تحقیقات مربوط به حریم خصوصی و پرونده های قضایی مهم بوده است و یکی از مهم ترین و بزرگ ترین پرونده ها، مربوط به فیس‌بوک به نام Schrems II است.بیت کوین

تصمیم دادگاه با عواقب قابل توجه برای پرونده Schrems II

دادگاه نه تنها تصمیم گرفت که برخی موارد انتقال داده های شهروندان اتحادیه اروپا به ایالات متحده غیرقانونی باشد بلکه سازوکار قانونی بسیاری از شرکت ها را برای اتحادیه اروپا و آمریکا باطل کرد. انتقال داده ها و محافظت از حریم خصوصی، بسیار مهم بود.

جمع بندی

در این مقاله، به طور کامل درباره امنیت و تراکنش های بیت کوین صحبت شد و همچنین شما اکنون می دانید، بیت کوین در صورت لزوم قابل ردیابی است و دولت ها می توانند بدانند که چه شخصی اقدام به انجام معاملات آنلاین کرده است.

درباره ی نوید حکیمی

سردبیر وب سایت تی بیتو، تحلیلگر بازارهای مالی، محقق ارزهای دیجیتال

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

چطور میتوانم بیت کوین بخرم ؟

سرمایه گذاری در بیت کوین در نگاه اول بسیار پیچیده به نظر می‎رسد، اما اگر …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x