پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 16:47
بازیابی بیت کوین

آیا بازیابی بیت کوین ها امکان پذیر است؟

یکی از سوالات رایجی که افراد تازه کار با آن مواجه هستند، چگونگی بازیابی بیت کوین های گم شده می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با تمام احتمالاتی که ممکن است منجر به از دست رفتن بیت کوین هایتان شود، آشنا سازیم و سپس به امکان بازیابی بیت کوین ها ی گم شده بپردازیم.

اتفاقات مختلفی که می توانند باعث از دست رفتن بیت کوین ها شوند:

1-در صورتی که لپ تاپ و یا موبایل خود گم شود، دزدیده شود و یا خراب شود

بازیابی بیت کوین

هنگامی که لپ تاپ و یا تلفن همراه شما که حاوی کیف پول بیت کوین های شما است با یکی از شرایط بالا مواجه شود، درست به مانند هنگامی است که کیف پول (حاوی پول) خود را گم کرده باشید. در چنین شرایطی تکلیف بیت کوین های شما چه می شود؟ آیا کیف پول های معتبری که برای نگهداری بیت کوین ها ایجاد شده اند، هیچ گونه امکان بازیابی و دسترسی مجددی برای آنها در نظر نگرفته اند؟

در پاسخ باید به این نکته اشاره کنیم که بیت کوین ها و اساسا تمام ارز های دیجیتال بروی شبکه ی بلاک چین نگهداری می شوند و در واقع کیف پول ها تنها واسطه هایی جهت ارتباط شما با دارایی هایتان هستند. از طرفی همه ی کیف پول های معتبر بیت کوین روش های مختلفی دارند که با استفاده از آن ها می توان یک نسخه ی پشتیبان تهیه نمود تا درشرایط اضطراری که به موبایل و یا لپ تاپ خود (که کیف پولمان را روی آن نصب کرده ایم) دستررسی نداریم، بتوانیم به دارایی خود دسترسی داشته باشیم.

به علاوه برخی از کیف پول ها (اتمیک، کوینومیک،..) به هنگام ساخت، علاوه برساخت رمز عبور توسط کاربر، یک رمز 12-14 کلمه ای نیز توسط کیف پول به شکل تصادفی تحت عنوان سید (Seed) ساخته شده که لازم است در جایی خارج از موبایل و لپ تاپ ذخیره شود.

بنابراین کافی است در مواقع اضطراری کیف پول خود را مجددا بر روی لپ تاپ و یا موبایل دیگری نصب کرده و با کمک سید 12-14 کلمه ای و سپس انتخاب رمز عبور جدید، به دارایی های خود دست پیدا کنیم. بنابراین هنگامی که رمز عبور خود را نیز فراموش یا گم کنیم، از همین طریق می توان دوباره به دارایی دیجیتال خود دست یافته و رمز عبور دیگری را انتخاب نماییم. اما اگر سید خود را نیز نداشته باشیم، آیا امکان دست یابی مجدد وجود نخواهد داشت؟ در چنین شرایطی اگر کلید خصوصی دارایی دیجیتال خود را بدانیم، همچنان می توان به دارایی خود رسید.

2-در صورتی که احراز هویت دو عاملی (2FA) داشته  باشید

اگر جز کاربرانی باشید که در هنگام نگهداری ارز دیجیتال خود در صرافی لایه های امینیتی همچون تایید هویت دو عاملی را فعال کرده باشید، نرم افزار مربوطه (Google Authenticator) را نیز بروی گوشی خود نصب نموده اید که بعد از سرقت و یا خراب شدن گوشی، امکان دسترسی به این نرم افزار و نیز دارایی خود را نخواهید داشت! پس بهتر است کدی را که هنگام ایجاد این لایه، توسط نرم افزار به شما داده می شود را در جای امنی یادداشت کرده تا در صورت بروز شرایط فوق بتوانید دارایی خود را بازیابی نمایید.

3-در صورتی که سرویس  ارائه دهنده ی کیف پولتان از کار بیفتد!

بازیابی بیت کوین با کلیدخصوصی

یکی از مواقعی که اهمیت یادداشت کردن کلید های خصوصی مشخص می شود، درست همین جاست. علاوه بر رمز عبور و سید (Seed) ، کلید خصوصی نیز باید در جایی امن یادداشت و نگهداری شود. چرا که هنگامی که با از کار افتادن سرویس ارائه دهنده ی کیف پول خود مواجه شویم، (و نه از کار افتادن لپ تاپ و موبایل) تنها می توان به کمک کیف پول هایی که امکان بازیابی دارایی دیجیتال از طریق کلید خصوصی را فراهم می آورند (مانند کیف پول بلاک چین، الکتروم،مای سلیوم..) به ارز دیجیتال خود دسترسی پیدا نمود.

4-در صورتی که بیت کوین خود را به آدرس اشتباهی انتقال دهیم!

بازیابی بیت کوین از آدرس اشتباهی

بر خلاف سیستم بانکداری سنتی، شما تنها با داشتن آدرس عمومی بیت کوین فردی دیگر (که می تواند 3 نوع فرمت تنها متشکل از عدد و حروف) قادر به ارسال بیت کوین می باشید. (بدون داشتن اطلاعاتی در مورد هویت دارنده آدرس). بنابراین اگر به هنگام وارد کردن آدرس، مرتکب اشتباه شویم، بهتر است با بیت کوین های خود خداحافظی کنیم.

5- در صورتی که بیتکوین خود را به آدرس بیتکوین کش یا تتر، ارسال نماییم

از آنجایکه قالب اصلی در آدرس های بیت کوین با بیت کوین کش و تتر، مشابه یکدیگر می باشد، اگر کاربری به اشتباه آدرس بیت کوین کش و یا تتر را به جای آدرس بیت کوین وارد نماید، اغلب کیف پول ها و صرافی ها نیز انتقال را تایید می نمایند. اما آیا راهی برای جبران این اشتباه وجود دارد؟

اگر این اشتباه به هنگام واریز در یک صرافی صورت گرفته باشد، از طریق پشتیبانی صرافی و البته طی مراحل امنیتی مشکل، حل خواهد شد. اما اگر طی انتقال در یک کیف پول صورت گرفته باشد، لازم است تا به کلید خصوصی بیت کوین کش یا تتر (که با کلید خصوصی آن ها در شبکه بیت کوین یکی است) دست پیدا کنید تا به دارایی خود برسید.

6-در صورتی که سیستم شما ویروسی شود

از دست دادن بیت کوین

یکی از روش هایی که کاربران برای بارگذاری آدرس کیف پول به هنگام انتقال ارز های دیجیتال استفاده می کنند، روش Copy آدرس و سپس Paste می باشد. مشکل این روش این است که اگر کامپیوتر شما ویروسی باشد، احتمال جاگذاری اشتباه و از دست دادن دارایی شما وجود دارد. برای حل این مشکل بهتر است چندین بار آدرس کپی شده را چک نمایید.

7- در صورتی که صرافی یا کیف پول شما برای کاربر ایرانی تحریم شده باشد

تحریم کاربر ایرانی

با توجه به تحریم های آمریکا، صرافی ها و کیف پول های (اکسودوس) زیادی هستند که به کابران ایرانی خدمات نمی دهند. که بهترین تصمیم در این خصوص عدم انتخاب این صرافی ها است.در مورد انتخاب کیف پول نیز باید در نظر داشت که آن دسته از کیف پول ها را انتخاب کنیم که کلید خصوصی و عبارت بازیابی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

در مقالات بعدی، شما را با چند تن از افرادی که صدها بیت کوین خود را با سهل انگاری های پیش پا افتاده از دست داده اند، آشنا می کنیم.

منبع: https://bit.ly/3pAnBId

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
3 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
joker

کسی که بیت کون گم کنه باید بمیره

انصاریان

موافقم

موذن

بیت کوین بازیابی بشه ارزش خودشو از دست میده بازیابی یه نوع حک شبکه هست

3
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x