پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 10:24
Aave) AAVE)

آوه Aave) AAVE) چیست؟

  AAVE رمز حاکمیت بومی پروتکل Aave است. با توجه به اینکه Aave یکی از برجسته ترین پروتکل های مالی غیرمتمرکز است، رمز AAVE یکی از بزرگترین سکه های DeFi است که دارای محدودیت بازار است. سرمایه گذاران Ethereum می توانند ارزهای رمزپایه خود را به راحتی و از طریق Aave به صورت غیرمتمرکز قرض کنند و به آنها وام دهند.

معرفی

هسته اصلی هر اکوسیستم مالی مدرن واسطه هایی است که از طریق آن افراد می توانند دارایی های خود را قرض گرفته و وام دهند. وام گرفتن به فرد اجازه می دهد تا از سرمایه خود برای انجام وظایف‌اش استفاده کند، در حالی که وام به وی امکان می دهد از سرمایه غیرفعال خود بازدهی منظم و مطمئن داشته باشد.

توسعه دهندگان ارزهای رمزپایه با راه اندازی بازارهای به اصطلاح پول، نیاز به چنین خدماتی را تأیید کرده اند. آوه یکی از بزرگترین و موفق ترین این بازارها است.

AAVE

Aave چیست؟

Aave یک بازار پول مستقر در اتریوم است که در آن کاربران می توانند طیف گسترده ای از دارایی های دیجیتال را از قرعه کشی پایدار گرفته تا آلت کوین قرض کنند و به آنها قرض دهند. پروتکل Aave توسط دارندگان AAVE اداره می شود. درک  AAVE بدون درک پروتکل اساسی Aave دشوار خواهد بود.

داستان Aave به سال 2017 برمی گردد. استانی کولچوف و تیمی از توسعه دهندگان ETHLend را در یک عرضه اولیه سکه (ICO) در نوامبر 2017 منتشر کردند. ایده این بود که کاربران بتوانند با رمزگذاری ارزهای رمزپایه با یکدیگر اجازه دهند درخواست های وام را ارسال کنند و ارائه دهند.

در حالی که ETHLend یک ایده بدیع بود، این پلتفرم همراه با رمز LEND، جذابیت خود را به بازار خرس 2018 از دست داد. کمبود نقدینگی و مشکل در تطبیق درخواست وام با پیشنهادات مهمترین نکات مهم در مورد این سیستم عامل بود.

بنابراین، از طریق بازار خرس 2018 و 2019، تیم ETHLend محصول خود را تعمیرات اساسی کرد و آوه را در آغاز سال 2020 عرضه کرد. در پادکست، کولچف گفت که بازار خرس یکی از بهترین اتفاقاتی است که می تواند برای ETHLend رخ دهد. این اشاره به فرصتی است که به او و تیمش داده شد تا مفهوم وام غیر متمرکز ارز رمزنگاری شده را تغییر دهند، و آنچه را که اکنون به عنوان Aave می شناسیم ایجاد کند.

آوه

Aave چگونه کار می کند؟

Aave جدید و بهبود یافته از نظر مفهومی مشابه ETHLend است. هر دو به کاربران Ethereum اجازه می دهند وام ارز رمزنگاری شده دریافت کنند یا با وام دادن دارایی های خود بازدهی کسب کنند. اما، در هسته، آنها متفاوت هستند.

از استخر به جای اینکه به طور جداگانه با وام دهنده همسو شود. نرخ سود شارژ شده به “نرخ بهره” دارایی های موجود در استخر بستگی دارد. اگر تقریباً از تمام دارایی های یک استخر استفاده شود ، نرخ سود بالا است تا تأمین کنندگان نقدینگی را برای واریز سرمایه بیشتر جلب کند.
اگر تقریباً هیچ دارایی در یک استخر استفاده نشود، نرخ سود برای جلب وام گرفتن کم است. آوه همچنین به کاربران این امکان را می دهد که با ارز رمزنگاری شده دیگری واریز کنند. به عنوان مثال ، یک کاربر ممکن است Ethereum (ETH) را واریز کند، سپس پول های پایدار را برداشت کرده و به Yearn.finance (YFI) واریز کند تا بازدهی منظم داشته باشد.
مانند ETHLend ، همه وام ها با وثیقه فوق العاده ای روبرو هستند. این بدان معناست که اگر کسی بخواهد ارز رمزنگاری شده 100 دلاری را از طریق آوه قرض بگیرد، باید بیش از این مبلغ را واریز کند. با توجه به نوسانات ارزهای رمزپایه، آوه شامل یک فرآیند تصفیه است. اگر وثیقه ای که ارائه می دهید تحت ضریب وثیقه مشخص شده توسط پروتکل قرار گیرد، ممکن است وثیقه شما منحل شود. توجه داشته باشید که در صورت تسویه، هزینه ای دریافت می شود. قبل از ارسال وثیقه مطمئن شوید که خطرات واریز وجه به Aave را درک می کنید.

سایر ویژگی های کلیدی

Aave دامنه خود را فقط به بازارهای پول گسترش می دهد. این پلتفرم به عنوان مکانی که کاربران DeFi می توانند وام های سریع دریافت کنند ، محبوبیت پیدا کرده است. بیشتر اوقات، نقدینگی بیشتری در بازارهای پول آوه نسبت به وام های مورد نیاز وام گیرندگان وجود دارد.

این نقدینگی بلا استفاده برای کسانی که وام های سریع می گیرند، وام هایی بدون وثیقه است که فقط برای مدت زمان یک بلوک Ethereum وجود دارد. اساساً، وام فلش به کاربر این امکان را می دهد تا مقدار زیادی ارز رمزنگاری شده بدون ارسال وثیقه قرض بگیرد، سپس وام را در همان معامله پس می دهد (به شرط پرداخت سود یک بلوکی). این امکان را برای کسانی فراهم می کند که سرمایه زیادی ندارند همه اینها در یک معامله بلاکچین است.

آوه

چطور وارد AAVE شوید؟

در حالی که ETHLend با نام تجاری Aave تغییر نام داد ، علامت LEND آن در اطراف چرخید. این مسئله نگران کننده بود زیرا LEND کد مناسبی برای کار در راهی که تیم آوه می خواست را نداشت. یعنی دارندگان LEND نمی توانستند جهتی را که پروتکل Aave در آن قرار دارد کنترل کنند.

این مسئله با توجه به این که Aave مقدار نقدینگی فزاینده ای را به دست آورد و کاربران آن نمی توانند پروتکل را تغییر دهند. پیشنهاد شد که وام به یک سکه جدید به نام AAVE با نسبت 100 LEN به یک AAVE منتقل شود. AAVE، به عنوان رمز جدید مبتنی بر اتریوم، موارد استفاده جدیدی را به همراه داشت.

ابتدا دارندگان آوه به عنوان پشتیبان پروتکل عمل خواهند کرد. انتشار AAVE مفهوم جدیدی را به نام “ماژول ایمنی” معرفی می کند که سیستم را از کمبود سرمایه محافظت می کند. این بدان معناست که اگر در پروتکل، سرمایه کافی برای پوشش وجوه وام دهندگان وجود نداشته باشد، AAVE موجود در ماژول ایمنی برای دارایی های مورد نیاز برای پوشش کسری به فروش می رسد.

فقط AAVE که در ماژول قرار داده می شود، برای کسری کسر می شود. سپرده ها به ماژول با عملکرد منظم پرداخت شده در AAVE تشویق می شوند. دومین مورد استفاده کلیدی AAVE مربوط به حاکمیت پروتکل آوه است. دارندگان ارز رمزنگاری شده می توانند درباره Aave Improvement Propostions بحث و رای دهند، که در صورت پذیرش حداقل تعداد نشانه های AAVE، قابل اجرا خواهد بود.

این شامل تغییر پارامترهای بازار پول آوه، همراه با مدیریت وجوه موجود در ذخیره اکوسیستم است. AAVE برنامه DeFi را بیشتر غیرمتمرکز می کند و یک پشتوانه مهم به اکوسیستم اضافه می کند.

چالش های Aave

یک چالش که آوه با آن روبرو است این واقعیت است که همه وام ها بیش از حد وثیقه می‌خواهند. بر خلاف سیستم مالی سنتی، هیچ سیستمی برای تعیین اینکه آیا وام گیرنده قادر به بازپرداخت وام با بهره است، وجود ندارد. این بدان معناست که برخلاف وام های سنتی ارائه شده توسط بانک ها، که ممکن است نیاز به وثیقه رسمی کمی داشته باشد، کاربران Aave مجبور هستند ارزهای رمزپایه ای را به ارزش خیلی بیشتر از وام مورد نظر خود است را به عنوان وثیقه قفل کنند.

چنین محدودیتی به این معنی است که آوه یک سیستم ناکارآمد سرمایه است. آوه برای بدست آوردن وام به کاربران نیاز دارد که مبالغ زیادی سرمایه متعهد شوند و این کار را برای کاربران کوچک سخت می کند. در حالی که این کار برای محافظت از طلبکاران انجام می شود ، اما این سیستم به طور طبیعی اندازه بدهی جمع شده آوه را محدود می کند.

کلام آخر

بازارهای غیرمتمرکز پول مانند Aave یا Compound زمینه را برای یک سیستم مالی بازتر و در دسترس تر فراهم می کنند. آوه یک پروژه جالب DeFi است که به کاربران رمز ارز امکان دسترسی شفاف به وجوه و خدمات را می دهد. AAVE نیز آینده امیدوار کننده ای دارد، و به دارندگان آن اجازه می دهد تا بر تغییر پروتکل Aave تأثیر بگذارند.
سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x